ingilterede üniversite

İNGİLTEREDE ÜNİVERSİTE

baslik

Ingiltere'de Üniversite Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


dil okulu soru 1. Birleşik Krallık üniversitelerine giriş için gerekli koşullar nelerdir?

dil okulu cevap Her üniversite'nin giriş koşulları farklıdır bu yüzden okumak istediğiniz bölüm için gerekli koşullar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tercih ettiğiniz okulu ile iletişime geçiniz. Bunu ilgili üniversitenin web sitesine girerek (aşağdaki listeye bak) veya üniversiteyle temas kurarak gerçekleştirebilirsiniz. a)Üniversiteler, genellikle okuyacağınız programa bağlı olarak sizden üç tane A-level talep etmektedir. b)Seçeceğiniz bölüm ve ünversiteye bağlı olarak, Lise Bitirme Dereceniz 17'nin üzerindeyse, bu Alevel'lere alternatif olarak kabul edilebilir. c)Bazı üniversiteler BTEC/HNF/Edexcel gibi alternatif yeterliliklere sahip olan öğrencileri kabul eder ve bu öğrencileri direk ikinci veya son sınıf programına kabul eder. Bazı durumlarda üniversiteler ogrencilerin 2 yıllık program sonunda 1 yil daha egitimlerini uzatarak lisans derecesi almalarini sağlayabilir. (notlarınıza, yeterliliklerinize ve başvurduğunuz bölüme bağlı olarak)


dil okulu soru 2. İngilizce Dili Yeterlilik Sertifikasına ihtiyacım var mı?

dil okulu cevap Evet. Birleşik Krallık'daki bir ünivesiteye kabul edilebilmek için bir İngilizce yeterlilik sertifikasına ihtiyaçınız var. Bu GCE English Language O level (A,B veya C), IGCSE (A,B,veya C), IELTS Bands (6 -9) veya TOEFL (yazılı sınav için 580) olabilir. Seçtiğiniz üniversitenin sizden talep edeceği yeterlilik notunu tam olarak öğrenmeniz için okul ile direk olarak temasa geçmenizi tavsiye ediyoruz. British Council'ın Birleşik Krallık üniversitelerine giriş için gerekli dil sınavlarını düzenleyen bir servisi var.


dil okulu soru 3. İngiltere'deki bölümler kaç yıllıktır?

dil okulu cevap Genellikle Birleşik Krallık'daki lisans programları üç yıllıktır. Dört veya beş yıllık programlar seçeceğiniz bölüme bağlı olarak bulunabilir.


dil okulu soru 4. Gerekli yeterliliklere ve koşullara sahip olmasamda İngilitere'de okuyabilir miyim?

dil okulu cevap Evet. Birçok üniversite bir yıllık hazırlık kursları düzenler ve bu kursları başarıyla tamamlayan öğrencilere programa başlama garantisi verir. Gittikçe artan sayıda üniversite 3 yıllık programları için gerekli dil veya akademik yeterliliğine sahip olmayan öğrencilere 4 yıllık programlar sunmaktadır.


dil okulu soru 5. Hazırlık kursları ile yüksek okul arasındaki fark nadir?

dil okulu cevap Hazırlık kursu, programın '0. yılına'eşitir ve öğrenciyi sadece Lisans programı için hazırlar. Temel veya Hazırlık kursları aynı zamanda "giriş dersleri" olarak da bilinir. Yüksek okul ise iki yıllık tam zamanlı bir programdır. Talep edildiği takdirde bir yıllık tam zamanlı eğitim ile Lisans derecesi elde edilebilir.


dil okulu soru 6. Ne zaman ve nasıl başvuru yapabilirim?

dil okulu cevap Lisans programları ile ilgili başvurular UCAS (Üniversiteler ve Kollejlere seçme ve yerleştirme kurumu) aracılığı ile program başlamadan bir yıl önce yapılır. Adaylar UCAS başvuru formlarını doldurarak 6 ayrı okula başvurabilirler. Başvurular 1 Eylül tarihinde başlar ve 15 Ocak'a kadar bitirilmesi tavsiye edilir. UCAS, geçikmiş başvuruları 30 Haziran'a kadar kabul edebilir. Başvuru ücreti 15.00 STG'dir Ancak Oxford, Cambridge, tıp, diş hekimliği ve veterinerlik gibi bölümlere başvuracak adayların en geç 15 Ekim'e kadar başvurularını tamamlamaları gerekir. Sanat ve Tasarım öğrencileri farklı bir prosedür takip ederler. Başvuru prosedüleri ve son başvuru tarihleri hakkında daha fazla bilgi için www.ucas.com adresini ziyaret edin. Kıbrıs'ta bulunan British Council, UCAS başvuru formlarının internet üzerinden doldurulması ve teslim edilmesine yardımcı olan bir hizmet sunmaktadır. Detaylar için The Education UK Team ile temas kurun.


dil okulu soru 7. Okumak istediğim bölüm için en uygun üniversite hangisidir?

dil okulu cevap Birleşik Krallık'daki tanınmış bütün üniversitelerin listesine www.dfes.gov.uk/recognisedukdegrees/ adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak üniversiteler farklı kalite garanti veya sertifikalandırma sistemlerine sahiptir. Bazı bölümlerin sertifikalandırma ve derecelendirmeleri hakkında daha fazla bilgi için Kalite Garantileme Ajansının websitesi www.qaa.ac.uk'i ziyaret edebilirsiniz.

dil okulu soru 8. İngiltere'de eğitim ne kadara mal olur?

dil okulu cevap Birleşik Krallık'da eğitim masrafları ikiye ayrılır: ücretler ve yaşam masraflar Tüm üniversiteler Eylül 2006 tarihinde itibaren AB vatandaşı olan öğrencilerin lisans program ücretlerini yıllık maksimum 3000 STG olarak belirlemiştir. (bu ücretlendirme 2005 yılında başvurmuş öğrencileri kapsamamaktadır) Günlük yaşam masrafları İngiltere'nin bölgelerine gore farklılık gösterir. Genellikle Londra ve güneydoğu İngilitere yaşamın en pahalı olduğu yerlerdir-diğer bölgelere kıyasla 40% daha pahalıdır. Yaşamın en ucuz olduğu bölgeler ise kuzey İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya'dır. Lütfen ekdeki bilgi kağıdına bakınız.

dil okulu soru 9. Konaklamamı üniversite'den sağlayabilir miyim?

dil okulu cevap Evet. Genellikle programa kabul edilen bir öğrenciye üniversite ait bir yurtta kalmayı mı yoksa okul dışında konaklamayı mı tercih edeceği sorulur. Tercih edilen konaklamalarla ilgili tüm rezervasonlar son başvuru tarihinde önce yapılmalıdır. Üniversiteler genellikle iki farklı yurt olanağı sağlar: a)Sadece yatakhane olarak kullanılan öğrenci yurtlar ve b)mutfaklı yurtlar. Üniversite size sunduğu farklı konaklama ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri gönderecektir.

dil okulu soru 10. Sağlık sigortasına ihtiyaçım var mı?

dil okulu cevap Milli Sağlık Hizmetleri çoğu örenciyi kapsadığı için sağlık sigortasına ihtiyaç duyulmamaktadır. MSH size ücretsiz ve geri ödemeli tedavi imkanları sağlayacaktır

 

Destek

ingilteredeki üniversiteler | ingilterede üniversite okumak | ingilterede dil eğitimi | ingiltere'de üniversite | ingiltere üniversite
Ana sayfa | Hakkımızda | Ingiltere'de üniversiteler | Ingilterede eğitim hakkında sıkça sorulan sorular | Ingiltere Vizesi | Bize ulaşın
Copyriht © ingiltere Üniversite.org